Kompaktní zářivky mají na trhu stále platnou pozici

Uveďme si důvody, proč jsou dnešní svítidla tohoto typu https://www.lightpark.cz/kompaktni-zarivky/ na zcela jiné kvalitativní úrovni:
Zastaralý předřadník na principu elektromagnetické indukce byl velmi citlivý na časté zapínání. Snižuje se tím podstatným způsobem životnost. Moderní elektronické předřadníky tímto neduhem v podstatě netrpí.
Blikání a náběh na plný výkon– u starší generace předřadníků je to běžný jev, dlouhou dobu trvá, než se zářivka „rozjede“. Moderní typy po zapnutí neblikají a trvá podstatně kratší dobu, než svítí naplno.
Spotřeba elektřiny– ta je u dnešních úsporek nižší až o 50 procent.

zářivka

Jak ušetřit na výdajích za světelnou energii

Světlo je část spektra elektromagnetického záření, které je produkováno různými způsoby. Jedním z nich je průchod elektrického proudu a právě to bývá námětem ke snahám šetřit na osvětlovací technice. Jestliže je úspora smysluplná, tzn. není na úkor praktického využití, pak je vše v pořádku. Jak ušetřit rozumným způsobem?
Energetický štítek– vyhýbejte se zdrojům s vyšší energetickou náročností, než je třída A. Vybírejte mezi modely kvalitnějších kompaktních zářivek a LED diodových svítidel. V třídě B se nachází starší typy úsporek a kvalitnější halogenové žárovky. Třída C a D se týká podřadnějších halogenových žárovek. Vláknové žárovky spadají do třídy E.

Malba interiéru– Od sytých barevných odstínů, moderních v 90. letech, se dnes ustupuje. Opět nastupuje bílá, nebo velmi jemné krémové odstíny. Bílá je totiž ideální odrazová plocha pro světlo, čím více bílé, tím méně je potřeba svítit, a to platí i v nočních hodinách.

energie

Velikost oken a orientace bytu– jestliže stavíte či kupujete dům, nebo uvažujete o koupi bytu, zvažujte i velikost oken a orientaci prostor podle světových stran. V ideálním případě je ložnice a koupelna směr sever a východ, obývací pokoj a kuchyně směr jih nebo jihozápad. Nejméně světla totiž potřebujete v ložnici a koupelně či na toaletě a nejvíce naopak v obývacím pokoji a v kuchyni. Zároveň s tím je vhodné umístit do dveří v bytě skleněné výplně, průchodem denního světla skrze ně můžete ušetřit až 20 procent energie.